نحوه اجرای 3DPanel باربر برای ساختمان های متعارف یک تا دو طبقه

فونداسیون

در این مرحله ابتدا آرماتورهای انتظار در کف بتنی که قبلا طبق پلان فونداسیون ایجاد گردیده مطابق پلان معماری ساختمان کار گذاشته می شود. میلگرد به قطر 10 میلی متر را به فواصل 40 سانتی متر و ارتفاع 40 سانتی متر در فونداسیون نصب کرده سپس پانل ها را به آن ها متصل می کنند. باید توجه شود که میلگردها در یک امتداد باشند.

نصب

پانل ها را از طرف داخل به میلگردها متصل می کنند. میلگردهایی که برای اتصال به شبکه فولادی پانل استفاده می شود حداقل باید 40 سانتی متر از هم فاصله داشته باشد.

اتصال

تمام اتصالات بین پانل ها (دیواره، کف و گوشه ها) باید از هر دو طرف توسط شبکه اتصال حصیری با مفتول آرماتوربندی به هم متصل شوند.

بازشوها

مکان درها و پنجره ها در این سیستم توسط پیمانکار بریده شده و توسط اتصالات حصیری ساده و گونیا باید تقویت شود.

تاسیسات

تاسیسات برقی و مکانیکی، قبل از بتن پاشی در داخل پانل ها انجام می شود. فوم پلی استایرن را با ذوب کردن و یا با استفاده از ابزار نوک تیز از پانل جدا می کنند و اگر چنانچه تحت هر شرایطی شبکه مفتولی ضربه خورد و شکست، یک شبکه مفتولی دیگر جایگزین می کنند و یا از میلگردهای تقویتی روی آن استفاده می شود.

شاقول و تراز کردن دیوارها

برای اطمینان بیشتر تمامی دیوارها باید از نظر شاقول و تراز بودن کنترل و سپس آن ها را توسط جک ها و بست های فلزی محکم کرد.

بتن پاشی

این کار باید به صورت دستی و یا با استفاده از ماشین بتن پاش عمل بتن پاشی را انجام داد. روش دستی به کمک کمچه و ماله انجام می گیرد و روش ماشینی به دو طریق شاتکریت تر و شاتکریت خشک انجام می گیرد. بهترین روش شاتکریت خشک است زیرا امصاح خشک (سیمان و سنگ دانه) و آب در هنگام خروج از لوله پمپاژ با هم ترکیب می شوند و امکان به هم خوردن ترکیب سنگ دانه ها در محلول ملات به هنگام پمپاژ از بین می رود. به طور معمول در اجرا از شاتکریت تر استفاده می شود.

ملات مورد نیاز را به نسبت 1-3-1 تهیه می کنند یعنی یک پیمانه سیمان، سه پیمانه ماسه و یک پیمانه آب را توسط دستگاه بتن ساز تهیه کرده و در دو مرحله عمل بتن پاشی را انجام می دهند. ابتدا روی مفتول ها را با ملات تهیه شده پوشانده سپس بعد از خشک شدن مرحله اول، مرحله دوم را به ضخامت مشخص که معمولا به همان اندازه ضخامت لایه اول است می پوشانند. برای اطمینان از مقاومت بالای پانل ها در حدود 48 ساعت سطوح بتن پاشی شده را مرطوب نگه می دارند.

سقف

جهت اجرای پانل های سقف کاملا بایستی خرپاهای پانل ها در امتداد دهانه سقف باشد.

تکیه گاه ها

فاصله جک ها و تکیه گاه های پانل ها در حدود 120 سانتی متر از یکدیگر می باشد. فاصله آن ها براساس نوع و کاربرد سقف قابل تغییر می باشد. پس از 10 روز می توان آن ها را برداشت.

بتن ریزی سقف

برای ساختن سقف ها و کف ها نیاز به تیرچه و میلگردهای تقویتی نیست فقط کافیست در حدود 5 سانتی متر روی پانل ها را بتن ریزی کرد. جک ها را به مدت 10 روز گذاشته سپس آن ها را بر می دارند. توجه شود که سطح بتن ریزی شده را حداقل باید 40 ساعت مرطوب نگه داشت.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
نحوه رفتار و جزئیات نصب 3DPanel
نوشتهٔ بعدی
استفاده از 3D Panel در دیوارهای پیرامونی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید