استفاده از 3D Panel در دیوارهای پیرامونی (بخش دوم)

رعایت مبحث 18 – عایق بندی صدا

یکی از عواملی که موجب می‌شود تا آسایش و حریم خصوصی حفظ گردد، عایق بودن دیوارهای محیطی هر واحد آپارتمان می باشد. این عایق بودن هم برای دیوار های خارجی برای کاهش صداهای مزاحم شهری و هم برای دیوارهای داخلی به منظور حفظ حریم خصوصی خانه و خانواده می باشد.

بدین منظور و براساس محاسبات صورت گرفته در کتاب ” تیغه های جداکننده داخلی در ساختمان سازی ” تألیف علی مسعود انواری جدول زیر ارائه شده است ، که مقایسه ای بین انواع تیغه های رایج در ساختمان سازی را که دارای شرایط و ضخامتهای یکسانی هستند، صورت گرفته است.

بر این اساس نمودار زیر تهیه گردیده است.

رعایت مبحث 12 – ایمنی و حفاظت کارگاه

پیشگیری از حادثه از اولویتهایی است که در هر کارگاه مورد توجه :

کارفرما ناظرین ساختمان نظام مهندسی، ناظرین اداره کار و رفاه اجتماعی و تمام افرادی است که به نوعی در پروسه ساخت در گیر و دخیل هستند.

دیگر شاخصهایی که 3D Panel را نسبت به سایر تیغه های جداکننده متمایز می نماید این است که، در ابتدای امر و ظرف مدت کوتاهی، کلیه پانلهای دیوار محیطی ساختمان بسته شده و تمام پرتگاه ها امن شده و احتمال بروز هرگونه حادثه را در طول پروژه کاهش می دهد.

درگیری کامل نما با دیوار پیرامون

یکی از معضلات و سختی های کار اجرای نما در ساختمانهای مرتفع، حصول اطمینان از عدم جداشدن نما از دیوار اصلی در زمان بروز زلزله و یا در طول دوره استفاده است.در معمول ترین حالت با استفاده از اسکوپ نما اجرا می شود. منتهی درگیری اسکوپ و نما با دیوار اصلی به میزان چسبندگی ملات به تیغه جداکننده بستگی دارد.در برخی از پروژه ها به منظور افزایش ضریب اطمینان و انجام فنی تر کار از شاسی کشی و یا مش بندی تیغه جداکننده استفاده می شود ،که این کار به خودی خود هزینه و زمان زیادی را صرف می کند.

در دیوار های 3D Panel می توان بتن پاشی را به گونه ای انجام داد، که مش ها پیدا باشد و ملات نما ضمن چسبندگی با بتن پاشیده شده، در پشت مش های دیوار نیز در گیر شده و کاملا با دیوار یک پارچه شود.

اجرای آسان و همزمان تأسیسات برقی و مکانیکی

پس از نصب 3D Panel ، کلیه تأسیسات می بایست اجرا گردد .به این منظور فوم محل های مورد نظر توسط دمنده های برقی ، ذوب شده، در صورت نیاز شبکه ها چیده می شود و تأسیسات مورد نظر اجرا و در نهایت شبکه تقویت مجددا روی آن نصب می شود.این روش دو مزیت دارد:

  • نیازی به تخریب دیوار برای اجرای تأسیسات نیست
  • نیازی به پرکردن مجدد محل های اجرای تأسیسات با مصالح بنائی نیست.

که هر دو مورد فوق مستلزم صرف هزینه برای تخریب، جمع آوری نخاله و پرکردن مجدد هستند.

یکی دیگر از دغدغه های اصلی استفاده از 3D Panel ، اجرای کار به صورتی است که تداخلی بین اجرای تأسیسات و اجرای دیوار نباشد. با توجه به اینکه معمولا تأسیسات در مراحل پایانی نازک کاری ساختمان اجرا می گردد، و اجرای آن در زمان نصب و شات پانل احتمال آسیب رساندن به آن را زیاد می کند، می توان به روش زیر ،به صورت رزرو محل تأسیسات را نگه داشت.

نحوه نصب تاسیسات
اجرای همزمان و آسان کارها و در نتیحه صرفه جویی در زمان اجرا
نحوه نصب تاسیسات
اجرای همزمان و آسان کارها و در نتیحه صرفه جویی در زمان اجرا

سرعت اجرا

همیشه سرعت در پروژه های ساختمانی، از بزرگترین دغدغه های کارفرمایان بوده است.بزرگی قطعات از یک طرف و همزمانی اجرای کارهای تاسیسات مکانیکی و برقی و اجرای اندودها، خود سبب میشود که برآیند انجام کار در ساختمان، سرعت قابل ملاحظه ای پیدا نماید. ضمنا اجرای چندین کار توسط یک اکیپ درگیری کارفرما را با اکیپهای مختلف کمتر می نماید.

بزرگی ابعاد پانل به گونه ای است که یک عدد پانل برابر با 90 عدد تیغه سفال می باشد.

کاهش ضخامت دیوار

به طور متوسط برای یک ساختمان با 100 متر مربع زیربنا 33 متر طول دیوار محیطی وجود دارد که بر اساس جدول شماره 5 برای رسیدن به یک میزان عایق بودن دیوارها میزان سطح اشغال دیوارها محاسبه شده است.

 3D Panel

11 سانتی

لیکا

6/12 سانتی

هبلکس 12 سانتی دیوار گچی 3/10 سانتی دیوار سفالی 6/12سانتی
 3/63  4/29  6/93  13/2  17/16 سطح اشغال زیر بنا ) مترمربع (

 

با توجه دیتایل معمول که از دو تیغه سفال و عایق پلی استایرن در بین آن و ضخامت تمام شده 26 سانت استفاده می شود در قیاس با 3D panel  به ضخامت تمام شده 11 سانت، در عمل 95/4 مترمربع فضای مفید به یک واحد 100 مترمربعی آپارتمانی اضافه می گردد.این یعنی معادل 5% فضای کل آپارتمان.

امنیت

تأمین امنیت ساختمان از هجوم سارقان از یک طرف و حشرات و جانوران موذی از طرف دیگر، از موارد بسیار مهمی است که در انتخاب نوع تیغه های جداکننده باید مورد توجه قرار گیرد. در دیوارهای 3D Panel با توجه به یکپارچگی و بتن آرمه بودن دیوارها ، ریز بودن چشمه ها و دولایه بودن بتن پاششی، تخریب امر بسیار دشواری خواهد بود .

کاهش هزینه های اجرا

با توجه به موارد ذکر شده در صورت جایگزینی دیوار 3D Panel   با سایر دیوارهای جداکننده ، نتایج زیر بدست خواهد آمد:

  •  سرعت اجرا  6 برابر افزایش خواهد یافت.
  •  عدم نیاز به اجرای وال پست و نعل درگاه.
  •  عدم نیاز به زیر سازی جهت اجرای نازک کاری.
  •  کیفیت اجرا معادل دیوار بتنی خواهد بود.
  •  زیر بنای مفید بین 5 تا 7 درصد افزایش خواهد یافت.
  •  در مصرف انرژی و تأسیسات حرارتی و برودتی،30% صرفه جوئی خواهد شد.
  •  کار به صورت فنی و اصولی اجرا خواهد شد.

سخن پایانی:

از اهمیتی که برای ایمنی و جان انسانها قائل هستید، صمیمانه سپاسگزاریم.

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
استفاده از 3D Panel در دیوارهای پیرامونی
نوشتهٔ بعدی
بتن‌پاشی (شاتکریت) تری دی پنلها چگونه انجام می‌شود؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید